czwartek, 13 maja 2010

Żałobniczka czarna

Żałobniczka czarna (Gymnocorymbus ternetzi). Ryba ta, znana również pod nazwą „czarnej tetry", należy do najczęściej hodowanych przez amatorów. Zasiedla ona rzeki wolno płynące i stawy północnego Paragwaju, Boliwii i wybrzeży Brazylii.

Do Europy sprowadzono ją po raz pierwszy w 1935 r. Jest, to rybka dorastająca do 6 cm, bardzo ruchliwa i żyjąca w zgodzie z innymi rybami. Samiec jest nieco mniejszy od samicy i ma bardziej intensywne ubarwienie płetwy ogonowej samica ma bardziej zaokrąglony brzuch. Żałobniczka może być trzymana w akwariach o pojemności od 20 do 50 1, ustawionych w słonecznym miejscu i z niezbyt dużą ilością roślin.

Woda powinna być czysta, o temperaturze 23—25°. Ryby dorosłe mogą otrzymywać pokarm żywy, zwłaszcza rozwielitki i wazonkowce, oraz suszony inne strony ryby akwariowe. Rozpłód ryb i wychów narybku jest łatwy. Temperatura wody w zbiornikach rozpłodowych powinna wynosić 25—28°, rośliny wodne sadzi się dość gęsto, a obsadę tarłową stanowią 2 samce i 1 samica. Tarło ma miejsce zwykle wkrótce po zestawieniu par. Samica składa 600—1500 jaj, z których młode wykluwają się po 24 godzinach. Po złożeniu ikry należy tarlaki usunąć, aby zapobiec jej zniszczeniu. Po 3—4 dniach narybek zaczyna pływać i przyjmować zadany pokarm. Młode rybki odżywia się delikatnym planktonem, szczególnie drobnymi oczlikami. Wyrastający narybek należy zaliczyć do szczególnie wdzięcznych mieszkańców akwarium.