piątek, 14 października 2011

Akwarystyka łańcuch azotowy

Na czym bazuje cały cykl azotowy, frapowałem się będąc świeżym pasjonatem jak jeszcze trzymałem na początku ryby akwariowe gupiki, nie miałem o nich jakiegoś pojęcia, spróbuje to zilustrować jak najprościej.

Akwarystyka Just keep swimming
W świecy akwarystyki w jakim rybki akwariowe są nadzwyczaj wrażliwe na różnego rodzaju zakłócenia w składzie wody, cykl azotowy jest biegiem biologicznym zachodzącym w zbiorniku, przez który amoniak przetwarzany jest w różne podobno mniej groźne związki azotu. Potrzebne szczepy bakterii, występują wszędzie, w akwarium także. Biorąc pod uwagę jeżeli w baniaku jest źródło amoniaku, w takim razie głównie jest zaledwie potrzebne trochę czasu żeby w filtrze rozwinęły się pożądane odpowiednie bakterie nitryfikacyjne. Jednym z najprostszych forteli na stworzenie tego, jest wpuszczenie do zbiornika jednej lub dwóch niezwykle silnych, ryb akwariowych o dosyć szybkiej przemianie materii. Akwariowe ryby oddają odchody w których skład wchodzi amoniak, który jest pożywieniem dla bakterii w baniaku.

W okresie dojrzewania baniaka, zawartość amoniaku przyrasta do pewnego poziomu, po tym okresie raptem ekspresowo rozpoczyna spadać, z jakiego powodu tak się dzieje, ponieważ zaczynają działać bakterie produkujące azotyny. Tyle że bakterie produkujące azotany nie płodzą się jeżeli nie posiadają wystarczającej ilości pokarmu inaczej azotynów, ilość azotynów gwałtownie narasta przerabiany jest obecny w zbiorniku amoniak, tu dochodzimy do momentu gdy przetworzony jest całkowity osiągalny amoniak, wówczas dalszy wzrost zawartości azotynów powstaje równomiernie, nowo powstający amoniak przetwarzany jest przez cały czas. W czasie gdy pojawiają się bakterie wytwarzające azotany, wtenczas spada liczba azotynów, a narasta poziom azotanów w akwarium i jest wtenczas dojrzałe. Po mniej więcej 3 tygodniach wpuszczamy ryby akwariowe do dojrzałego akwarium.