niedziela, 25 kwietnia 2010

Ryby nie mają głosu

Wbrew znanemu powiedzeniu — „ ryby akwariowe nie mają głosu " stwierdzono, że u niektórych gatunków poszczególne osobniki wydają dość głośne tony, a zatem muszą mieć również możność ich przyjmowania. Być może, że fale głosowe są odbierane przez ryby nie tylko za pośrednictwem narządu słuchu, ale również za pośrednictwem linii bocznej czy nawet całej powierzchni ciała. Podejmowane próby tresury ryb wykazały, że niektóre gatunki reagują wyraźnie na dźwięki pewnych instrumentów.

Poszczególne ryby udało się nawet nauczyć reagowania na nadane im imiona. Niewątpliwie jednak zmysł słuchu ma u ryb minimalne znaczenie.

Pozostaje wspomnieć choć pokrótce o psychicznych właściwościach ryb. Są one oczywiście rozmaite u poszczególnych gatunków, ale i wśród osobników jednego gatunku zaznaczają się poważne różnice indywidualne. Na ogół za mało inteligentne uważa się ryby prowadzące stadny tryb życia, natomiast wyższe właściwości psychiczne zaznaczają się u ryb żyjących pojedynczo. Za najbardziej inteligentne uchodzą ryby z rodziny pielęgnicowate, które nie tylko bacznie obserwują, co się dzieje poza akwarium, ale zdają się rozróżniać osobę opiekującą się nimi. Niekiedy oswajają się z jej obecnością na tyle, że pozwalają się bez oporu dotykać, a nawet wyjmować z wódy.