piątek, 7 maja 2010

Drobno ustek długopręgi

Drobno ustek długopręgi (Nannostomus beckfordi) ryby akwariowe inaczej zwany drobnoustkiem Beckforda. Zamieszkuje spokojne i czyste wody dorzecza Amazonki i Rio Negro. Do Europy sprowadzony w 1910 r. Drobnoustek osiąga 4—5 cm długości. Samiec różni się od samicy bardziej kolorowym umaszczeniem; ma biało-niebieskie, wydłużone końce płetw brzusznych i odbytowych. Samica jest nieco większa i ma prawie bezbarwne płetwy.

Jest to ryba spokojna, mało wymagająca, ale trzymana razem z innymi gatunkami stara się przebywać ciągle w ukryciu. Pobiera chętnie pokarm żywy i suszony. Wymaga zbiorników o pojemności 20—50 1, wody dość twardej (do 8° DH), o odczynie lekko alkalicznym (pH — 7,0—7,4), czystej i od-stałej, o temp. 22—25°. Do rozpłodu potrzebny jest zbiornik 20—30 litrowy, o podłożu ze żwirku, obsadzony ludwigią (wśród jej liści odbywa się tarło), stojący w niezbyt widnym miejscu. Woda — miękka (3° DH), lekko kwaśna, o temp. 25—30°. Dorosłą parę wpuszcza się wieczorem i zaraz po tarle zabiera, aby ryby nie zniszczyły ikry. Samica składa 30—60 jaj, które zdejmuje się z roślin, a następnie zabiera z akwarium podłoże, a cały zbiornik zaciemnia na 6 dni. Poziom wody nie powinien być wyższy niż 10 cm.

Larwy wykluwają się z jaj po 36—80 godzinach. W ciągu pierwszych 5 dni pozostają one przyczepione do ścian zbiornika i do roślin. Później zaczynają swobodnie pływać i pobierać najdrobniejszy żywy pokarm. W wieku 3—4 miesięcy młode rybki uzyskują ubarwienie dorosłych, a w wieku 6—7 miesięcy nadają się do rozpłodu. Inne strony akwaria.