czwartek, 13 maja 2010

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes). Zamieszkuje on górskie strumienie południowo-wschodnich Chin, głównie okolic Kantonu. Do Europy po raz pierwszy sprowadzono go w 1938 r. Kardynałek dorasta do 4 cm. Samiec jest smuklejszy i jaskrawiej ubarwiony, ma również większe płetwy (grzbietową i odbytową) niż samica, a płetwy piersiowe są u niego lekko zaczerwienione inne pomocne strony ryby akwariowe.

Jest to ryba ruchliwa, spokojna 1 mało wymagająca. Odpowiednie dla tego gatunku są akwaria o pojemności 20—50 1. Temperatura wody — 18—22°. Przejściowo kardynałek wytrzymuje nawet temperaturę w pobliżu 0°. Można go żywić pokarmem żywym i suchym. Najchętniej zjada oczliki i wazonkowce. Rozpłód przeprowadza się w akwariach ze żwirowatym podłożem, gęsto obsadzonych roślinami i z wodą o temp. 20—22°.

Przeznaczone do rozpłodu 2 samce i 1 samicę należy przed tarłem rozłączyć na pewien czas; po ponownym połączeniu szybko dochodzi do tarła. Ogółem samica składa wśród roślin 30—100 jaj. Po ich złożeniu tarlaki należy zabrać. Wyląg następuje po 2—5 dniach. Narybek jest wrażliwy na zmianę wody, nie znosi również częstego wyławiania. Początkowo młode rybki karmi się wymoczkami, drobnym planktonem i oczlikami lub roztartym gotowanym żółtkiem, przechodząc stopniowo na większy pokarm.
Karaś złoty [2/2]