środa, 5 maja 2010

Kąsaczowate (Characidae)

Do rodziny tej należą liczne (około 800) gatunki ryb słodkowodnych, zbliżonych swym wyglądem do karpia. Są to ryby na ogół pięknie ubarwione, zwykle małe lub średniej wielkości. Ich cechą charakterystyczną jest występująca prawie u wszystkich gatunków tzw. płetwa tłuszczowa, mieszcząca się między płetwą grzbietową a ogonową. Dość trudno jest odróżnić u nich płeć. Przeważnie są to rybki spokojne, zgodne ze sobą, żyjące gromadnie, ale nie brak wśród nich 1 groźnych drapieżników.

Do rodziny tej należą m. in. południowoamerykańskie piranie a także osobliwe ryby latające. Zamieszkują zwykle górne lub środkowe warstwy zbiorników, praktycznie wszystkie biotypy; zarówno wody płynące leniwie, zarosłe roślinami jak i otwarte, o bystrym przepływie.

Większość gatunków lubi wodę czystą, dobrze nasłonecznioną. Ich zasięg występowania jest olbrzymi przedstawiciele tej rodziny żyją w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, a nawet w Ameryce Północnej (stan Teksas). W akwarium kąsaczowate chowają się doskonale; większość z nich lubi duże naświetlenie, czystą, przejrzystą, miękką wodę oraz towarzystwo innych ryb. Ze względu na swą ruchliwość ryby z tej rodziny wymagają większego akwarium niezbyt obficie obsadzonego roślinami. Wszystkie gatunki są jajorodne; ikrę samice składają zwykle na liściach roślin lub na podłożu. Młode wylęgają się najczęściej po 1—3 dniach.